AQ1L-MF5

AQVA L / 10BB suodatinpaketti, 5µm

Tuotteella ei ole vielä arvosteluja

Toimituskulut alkaen 7,90 €
Tai nouto myymälästä 0 €

69,00 €

Hinta sis. alv 24%

124 KPL

Testatusti toimiva Toimitus 1-3 päivässä 14 päivän palautusoikeus

Tuotekysymykset

Tuotearvostelut

Tuotteella ei ole vielä arvosteluja..

5 µm:n hienosuodatin sopii esisuodattimeksi mm. Aqva monitoimilaitteelle tai käänteisosmoosilaitteelle. Suodatinpaketti vähentää vedestä kiintoaineita, kuten hiekkaa ja estää niiden kulkeutumisen vesilaitteisiin. Suodatinpaketti soveltuu vesilaitteiden suojaamiseen ja veden kirkastamiseen 1-8 vesipisteelle.

 

Hyödyt

  • Kohottaa käyttöveden laatua
  • Vaivaton ylläpito
  • Ei vaadi viemäröintiä   

 

Puhdistus- ja vaikutustavat

Polypropeenihienosuodatin poistaa mekaanisesti silmälle näkyvät ja näkymättömät kiintoaineet 5 µm (5/1000 osa millimetriä) kokoon asti. 

 

Suodattaa vedestä

  • hiekkaa
  • kiintoaineita
  • sakkoja

 

Vaihtosuodatin

Vaihda suodatin, kun veden virtaus heikkenee tai lähtöpaine suodattimelta laskee lähelle nollaa. Tällöin suodatin on tukkeutunut ja se olisi hyvä vaihtaa.

Vaihtosuodatinpatruuna AQMF5-L, riittoisuus n. 18 000 litraa*

Jos huomaat puhdistetun veden laadussa muutoksia, suosittelemme teettämään raakavedestä seurantavesianalyysin.

 

Paketin sisältö

  • suodatin
  • suodatinkotelo
  • koteloavain
  • seinäkiinnitysteline

 

Tekniset ominaisuudet

  • Tyypillinen virtausnopeus n. 40 litraa minuutissa
  • Yhteiden koko: 1” kierreliitäntä
  • Tuotteen koko: kotelo K 34 cm x L 18 cm + seinäkiinnitysteline K 13 cm
  • Toimintalämpötila: 2-30 °C
  • AQVA L-koon suodatinkoteloon sopii vakiokokoiset 10” x 4 ½ ” linjasuodatinpatruunat.
  • Tutustu käyttöohjeeseen, joka löytyy ”ladatut tiedostot”-välilehdeltä

 

Järjestelmävaatimukset          

  • Tasainen syöttöpaine, 2-10 bar.
  • Veden syöttö puhdistimelle. Asennetaan yleensä kalvopainesäiliön tai kalvopumpun jälkeiseen vesilinjaan.
  • Esisuodatusyksikkö: Jos vettä otetaan esim. järvivedessä niin suosittelemme vedenottopäähän pestävää 50 µm:n seulalla varustettua esisuodatinhäkkiä (AQVAREO), joka estää suurikokoisten roskien ja kalojen kulkeutumisen vesilinjaan.

 

Talvisäilytys     

Talvella, jos lämpötilat laskevat alle 2 °C , jotta pakkasrikkoumia ei pääse syntymään, vesilinjat suljetaan ja linjasuodatinkotelot tyhjennetään.